TOP
Популяризация в Интернет

Специалистите по връзки с обществеността

През последните 6-7 години сигурно не минава и ден, в който ПР-ът като професия да не бъде споменат, независимо дали в медиите или в разговорите на хората около нас. Връзки с обществеността, ПР, ПиАр, пиар, комуникатор, журналист, говорител и какви ли още не словосъчетания съм срещал в изписването на тази професия, набрала толкова популярност. росен мариновЗамисляйки се над темата, обаче, осъзнавам, че колкото е по-споменавана, толкова по-неразбрана остава тя за обществото. Какво всъщност означава Public Relations? Основната функция на професията Public Relations е мениджърска и спомага за добрата комуникация между ръководството и потребителите на дадена услуга, продукт или организация. Целта му е да постигне познаваемост на марката и взаиморазбирателство с потребителите, както и да противодейства на негативните мнения за нея в общественото пространство и в случай на кризисни ситуации при ръководството. Ролята на ПР-ът е да създаде и поддържа доброто име на компанията.

В България тази професия се появява в средата на 90-те години и подобно на всичко друго у нас, тя е силно модифицирана и побългарена до неузнаваемост. Според всеобщото мнение по онова време специалистът по връзки с обществеността е жена между 20 и 35 години, обикновено блондинка с мерки 90-60-90. С течение на развитието на професията ПР-ът се превръща в долен манипулатор, който само се опитва да ни излъже и да ни замажи очите. Той е способен на всякакви аморални и дори незаконни дейности докато не постигне желанието си. Докато най-накрая ПР специалистът се видоизменя до еквивалент на Евгени Минчев.

Истината е съвсем различна – ПР не се става лесно. За да си наистина добър професионалист се изисква подходящо образование, дълги години опит, знания в почти всички сфери и жестока усилия, както и дарба, защото не всичко може да се научи. Единици са тези, които наистина са заслужили прозвището – ПР специалист, но дори пред тях се изправя един сериозен професионален проблем: да се преборят с мнението за професията им. Защото как е възможно хората, които трябва да създават положително мнение и ефективна комуникация между браншовете и потребителите, да допуснат да има подобна репутация и неразбиране на дейността им

Калин Василев

Създател и мечтател. Силно вярвам, че човек трябва "да си купи акъл", за да бъде устойчив и силен в променяща се постоянно среда. Може да ме намерите във Facebook или Google

«

»

2 COMMENTS
  • Xana
    13 years ago

    … а вътрешният ПР на компаниите? Също важен аспект от професията. Защото има големи фирми, в които персоналът разбира какво се случва с комапнията от външни източници. Или, точно не добре (или неправилно ;-) информираният персонал разпространява в своята си лична средата “зловонни” клюки за конпанията …

  • Ако отвориш спам фолдера ми, ще намериш писма от половината ПР-и на България. Нещо не ми се четат тия писма…

what do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *