TOP
SQA

Тест план – критерии и тестове на приложението

Критерии за успеваемост
Както всеки един проект има нужда да се създадат критерии, по които той да бъде оценяван и да се счита за успешен, така трябва да си определите и фиксирате критерии. Критерии, според които ще считате провежданите тестове за успешни и можете да дадете зелена светлина за следващата фаза от развитието на проекта.
Например, може да зададете следните критерии, чрез покриването на който да считате дадена фаза за успешна:
– 100% от изготвените тест сценарии трябва да са със статус PASS
– 100% от всички документирани бъгове и дефекти със статус „Critical” трябва да бъдат затворени
– 100% от всички документирани бъгове и дефекти със статус „High” трябва да бъдат затворени
– над 65% от всички документирани бъгове и дефекти със статус “Medium” трябва да бъдат затворени
– над 50% от всички документирани бъгове и дефекти със статус „Low” трябва да бъдат затворени
– над 35% от всички документирани бъгове и дефекти със статус “Trivial” трябва да бъдат затворени
– Системата трябва да отговаря на 98% от заявките за търсене, като извежда списък с резултатите, чиито преглед и редактиране е в срок до Х секунди от стартиране на заявката
– Системата не трябва да прекъсва потребителската сесия при неактивност на потребителя в продължение на максимум Х минути.
За пускането на продуктова версия се позволява да се преструктурират документираните бъгове, като се работи според приоритета и важността им, за всеки един раздел от системата.

След като дефинирате критериите идва ред, в тест плана да упоменете какви тестове ще извършвате върху приложението. За всеки вид тест отделете по няколко реда и описание какво ще се случва.
Например може да започнете така:
Тестове
За да се установи и упражни контрол върху качеството на система „ЦИСОМ” е необходимо да се извършат следните видове тестове:
Провеждане на тестове
С провеждане на тези тестове, се цели да се установи максимална проверка на всички функционалности, според наличните на системата. Ръчни тестове ще се проведат, за да се проверят всички фукционалности, според наличните в системата.
Автомазирани тестове
Автомазираните тестове ще се провеждат да се провери системата в процес на натоварване. Те ще рефлектират с най-голяма степен при провеждането на performance, stress и load тестове. Чрез тяхна помощ ще се симулират определен брой виртуални потребители при определен времеви период, за да се следи състоянието на системата в режим на натоварване. Те ще се ползват и за BAT (build acceptance testing), за да се провери всяка една версия от системата, дали е годна за тестване.
——–
В следващата статия ще се запознае с по-основната част от тестовете, които са задължителни за прилагане върху дадена система и как да ги структурираме в тест плана.

Калин Василев

Създател и мечтател. Силно вярвам, че човек трябва "да си купи акъл", за да бъде устойчив и силен в променяща се постоянно среда. Може да ме намерите във Facebook или Google

«

»

1 COMMENT
  • Стойчев
    16 years ago

    Готина статия! Да не забравяме Smoke тестовете ако не е възможно да се изпълняват BAT всеки ден.

what do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *